Blog

Zamiast smartfona

Na początku ostrzeżenie!

Jeżeli jesteś rodzicem, który szuka sposobu na zastąpienie siebie i swojego czasu Twojemu dziecku, to nie czytaj dalej tego tekstu, bo tylko stracisz czas.

To my jesteśmy odpowiedzialni za to, by nauczyć dzieci korzystania z wszelkich urządzeń technologicznych, w taki sposób aby nie zdominowały ich świata. Dlatego też podstawą jest nasza obecność oraz czas, który możemy i chcemy im poświęcić.

Szukając rozwiązań na ukazanie naszym szkrabom alternatywy dla niezwykle barwnego wirtualnego świata, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 1. Co lubi moje dziecko?
 2. Jakie ma zainteresowania? Jakie ma marzenia?
 3. Jakie aktywności zajmowały jego uwagę od najmłodszych lat?
 4. Co lubicie robić razem? Czy i jeśli tak to jakie macie wspólne zainteresowania?
 5. Czy wierzysz w to, że czas spędzony z Tobą może być atrakcyjniejszy dla Twojego dziecka niż to, co oferują mu urządzenia mobilne?

Odpowiadając na te pytania, ułatwisz sobie poszukiwania pomysłów na urozmaicenie czasu wolnego swoim dzieciom i ustalenie zasad regulujących korzystanie z urządzeń mobilnych. Żeby nie zostawiać Was samych sobie i zaproponować Wam coś na start, przygotowałam kilka pomysłów.

Jesteście ciekawi? To zaczynamy!

 • Zacznij od wprowadzenia zasad, które staną się Waszym punktem odniesienia w codziennym korzystaniu z urządzeń. Istotne jest to, abyście przedyskutowali te zasady wspólnie z całą rodziną i żeby dotyczyły wszystkich domowników. Zadbaj o to, żeby spisać je np. w formie ciekawego, kolorowego plakatu (jeśli Wasze dzieci nie potrafią czytać, uwzględnijcie na plakacie również rysunki!), który powiesicie później w widocznym miejscu.
 • Pamiętaj, aby zasady uwzględniały dzienny czas korzystania z urządzeń!
 • Stwórzcie w domu jedno miejsce do którego wszyscy domownicy będą odkładać swoje telefony i tablety. Zwracajcie szczególną uwagę na to żeby urządzenia mobilne znajdowały się poza zasięgiem wzroku dziecka w jego miejscu nauki oraz odpoczynku.
 • Co jakiś czas organizujcie wspólne wyjścia. Zastosujcie tu zasadę: im bardziej aktywnie, tym lepiej! Zabierzcie dzieci na spacer, rajd rowerowy, ulubiony plac zabaw, czy basen. Niech to będzie Wasz czas, w którym będziecie bawić się razem i czerpać przyjemność z bycia ze sobą, za to bez telefonu przy uchu.
 • Pokażcie swoim dzieciom inne ciekawe przedmioty, podobne wielkościowo do smartfonów, które mogą zająć ich uwagę np. kostkę Rubika, kolorową sprężynę, ręczne gry zręcznościowe. Dla mnie prawdziwą skarbnicą takich skarbów jest sklep Flying Tiger. Zabierzcie tam swoje dzieciaki, a sami zobaczycie ile alternatywnych rozwiązań dla telefonów znajdą tam dla siebie.
 • Przygotujcie dla swoich dzieci Kreatywne Pudełka (zwane również busy box) – to świetny sposób na zajęcie ich uwagi w domu, kiedy my mamy coś innego do zrobienia. Przygotowując pudełka dla swoich dzieci zastanówcie się, jakie kreatywne zabawy lubią najbardziej. Podsyłam Wam link do mojego ulubionego bloga Kreatywne Wrota, w którym znajdziecie kilka świetnych inspiracji od nieocenionej Marzeny Fenert na tworzenie busy box’ów: Busy Box
 • Zaszczepiaj swoim dzieciom miłość do książek, ciekawych gazet, komiksów. Zabierz do biblioteki, w której będzie mogło wybrać coś dla siebie albo kawiarnio – księgarni, w których można zjeść coś dobrego, wypić ciepłą kawę i na wygodnym fotelu przenieść się w książkową krainę (mieszkańcom i wszystkim odwiedzającym Szczecin z dziećmi polecam Kawiarnię Między Wierszami na Jasnych Błoniach).
 • Jeśli wiesz, że Twoje dziecko będąc poza domem będzie miało chwilę wolnego (np. w czasie jazdy autobusem, przerwy w szkole) spakuj mu do plecaka coś ciekawego do czytania.
 • Dziel się swoimi pasjami – opowiadaj, pokazuj, zaproś do wspólnego działania.
 • Zaprezentuj dzieciom zabawy z własnego dzieciństwa. Zagrajcie razem w gumę, klasy, raz dwa trzy baba jaga patrzy, kapsle, państwa – miasta itp. Organizujcie wieczory filmowe oraz popołudnia z grami planszowymi.
 • Skorzystajcie z którejś z poniższych inspiracji na spędzenie wolnego czasu:

37254297 2065177423733651 7134926897636442112 n

 • Rozmawiajcie ze sobą, okazujcie zainteresowanie, rzucajcie fajne tematy do dyskusji (zbieżne z upodobaniami Waszych dzieciaków), a co najważniejsze – nie szczędźcie sobie miłych słów i przytulasów. Jeśli będziecie mówić i pokazywać swoim dzieciom jak bardzo są wartościowe, same będą chciały spędzać czas w Waszym towarzystwie.
 • Daj dzieciom swobodę i pozwól czasami wciągnąć się w ich świat. Skorzystaj z zaproszenia na herbatniczkowe przyjęcie, czy do przejścia przez stworzony przez nich poduszkowy tor przeszkód. Włączanie się w zabawy jest najlepszym potwierdzeniem tego, jak bardzo doceniamy i cieszymy się z pomysłowości naszych dzieci.

Na zakończenie serdecznie zachęcam Was do odwiedzenia strony Fundacji Dbam o Mój Zasięg . Ta strona to prawdziwa skarbnica wiedzy dla wszystkich zainteresowanych poruszanym tematem.

Mama Terapeutka

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!