Mama Terapeutka: Zacznijmy od samej akcji – po co i do kogo adresowana jest akcja „Przystanek Wolontariat”?
Magdalena Samul – Szerwińska: To wydarzenie ma zwracać uwagę na ideę wolontariatu i fakt, że wolontariuszem / wolontariuszką może być każdy. Nie ważne ile masz lat – możesz działać na rzecz innych i równocześnie rozwijać siebie. Bo wolontariat jest ważny! Spektrum możliwości jest szerokie, trzeba tylko podjąć decyzję i zasięgnąć informacji. Często wolontariat jest pojmowany wyłącznie jako pomoc dzieciom, osobom starszym, osobom niepełnosprawnym. I oczywiście jest to niezmiernie ważny kierunek, ale ważne jest także pomoc administracyjna, wsparcie instytucji kulturalnych, czy miejsc opieki nad zwierzętami. Dlatego my poprzez Przystanek Wolontariat staramy się łamać stereotypy i mówić o jego szerokich możliwościach.
MT: Co będzie się działo w ramach tegorocznego „Przystanku Wolontariat”?
MS-Sz: Od 4 do 8 grudnia przeróżni organizatorzy zadbali, by każdy znalazł coś dla siebie. 4 grudnia można włączyć się w akcję #WypróbujWolontariat i przyjść po godz. 16:00 do dzieciaków ,,Wesołej Chatki” albo seniorów w dziennym domu ,,Senior+” (obie palcówki prowadzone przez PCK). 5 grudnia można przyjść na Świąteczny Jarmark NGO w Urzędzie Miasta i zakupić rękodzieło wykonane przez podopiecznych Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób Chorych Psychicznie „Rodzina”. 7 grudnia odbędzie się Szybka Randka z Wolontariatem – będzie okazja, by porozmawiać z wolontariuszami z różnych dziedzin, a także z wolontariuszami zagranicznymi przebywającymi w Szczecinie. Ponadto w programie m.in. Forum Wolontariatu, Gala obywatelska, akcja Społeczne Akfaforte w Środku – Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim czy warsztaty w szkołach. Ponadto akcje w regionie. Pełen program można zobaczyć na stronie www.przystanekwolontariat.eu
MT: Czy któreś z wydarzeń szczególnie polecałabyś rodzicom i ich pociechom?
MS-Sz: Oczywiście! Każdy nie wychodząc z domu może włączyć się w akcję WolontARTiat, czyli przygotować własnoręcznie obrazek, kartkę świąteczną i dostarczyć ja do placówki Caritas. To świetna okazja na wspólne działanie rodziców i maluchów. Nieco starsze dziecko można zapisać na warsztaty plakatowe związane z tematyka wolontariatu w Szczecińskim Inkubatorze Kultury (7 grudnia) albo zabrać do Środka na ,,Społeczne Akfaforte” (8 grudnia), czyli artystyczne działanie plastyczne o zabarwieniu obywatelskim. W piątek 8 grudnia rodzice mogą dołączyć z dzieckiem do Dziecięcego Happeningu, który startuje o godz. 15:00 na Placu Grunwaldzkim.
MT: Od kilku lat mam okazję obserwować wzrastającą popularność zajęć wolontarystycznych wśród młodych ludzi. Na co przyszli wolontariusze i ich rodzice powinni zwracać szczególną uwagę decydując się na tego typu działalność?
MS-Sz: Z jednej strony liczba zaangażowanych wolontariacko młodych osób rośnie, a z drugiej badania pokazują, że procentowo liczba jest ciągle dosyć mała w porównaniu z innymi państwami. Rodziców zachęcam, by patrzyli na wolontariat nie jako coś, co zabiera czas, a rozwija, poszerza horyzonty, wzmacnia kompetencje społeczne tak potrzebne w dzisiejszych realiach. Wolontariuszom życzę świadomych wyborów. Tak jak wspomniałam – każdy znajdzie coś dla siebie. Warto podjąć wolontariat w dziedzinie, która sprawia, że staję się lepszym człowiekiem, ale też dużo się uczę. Może jest to coś, co wpłynie na moją przyszłość. I z jednej strony patrzę na to zaangażowanie zwłaszcza młodych osób optymistycznie, z drugiej strony coraz częściej spotykam się z sytuacją, że motywem działania jest chęć zdobycia zaświadczenia. I wtedy sobie myślę – nie tędy droga. Zaangażowanie musi w pierwszej kolejności płynąć z potrzeby serca, co oczywiście nie wyklucza całego wachlarza korzyści.
MT: Chciałabym jeszcze na koniec zapytać Ciebie jako Mamę, w jaki sposób my jako rodzice moglibyśmy zachęcać nasze dzieci do zaangażowania się w wolontariat.
MS-Sz: Myślę, że mając Malucha w domu warto angażować go /ją do działania od samego początku. I w zasadzie można zacząć od małych czynności – pomagania rodzicom, dziadkom, rodzeństwu. Niejako wykorzystać naturalną chęć dziecka do włączania się w różne działania. Moim zdaniem ważne, by były to zadania faktycznie potrzebne. Trzeba upiec babeczki do przedszkola – proszę pomóż mi, zróbmy to razem. Trzeba nakryć stół – potrzebna mi Twoja pomoc. I oczywiście warto dziękować za pomoc z zaznaczeniem, że bardzo mi pomogłeś / pomogłaś. Dla mnie ważne jest także zwracanie uwagi na to co dzieje się wokół. Jeśli jest akcja zbierania groszy na rzecz leczenia chorego dziecka – zbieramy je do słoika i Maluch wie dla kogo je przeznaczymy. Inny pomysł to uzgodnienie z dzieckiem co jakiś czas, które zabawki i książki chce oddać innym dzieciom. Nigdy nie są to przedmioty zniszczone, a takie którym dziecko straciło zainteresowanie, czy wyrosło z nich. Oczywiście nie każdemu dziecku przyjdzie to łatwo, ale fajnie kiedy samo powie ,,Oddajmy to maluchowi”. Osobiście staram się także rozmawiać przy okazji np. akcji Szlachetna Paczka, że czasami jest tak, że inni mają mniej i trzeba się z nimi podzielić. W weekend natomiast będziemy robić kartki świąteczne dla potrzebujących osób w ramach działania WolontARTiat. Więc małe kroki, ale myślę, że ważne w budowaniu poczucia, że inni są także ważni. Im dziecko większe, tym łatwiej włączać się w konkretne akcje. I robić to wspólnie samemu dając przykład.
MT: Serdecznie dziękuję za rozmowę!
Mama Terapeutka serdecznie poleca profil na FB: https://www.facebook.com/PrzystanekWolontariat/ oraz stronę akcji: www.przystanekwolontariat.eu