Blog

Zabawy pokazujące dziecku jego wyjątkowość

Poczucie własnej wartości jest jak czarodziejska moc. Kiedy mamy świadomość jej posiadania przestają dla nas istnieć jakiekolwiek bariery, a słowo „niemożliwe” znika z naszego słownika. Dlaczego? Bo jeśli człowiek wie ile jest wart, ma również wiedzę na temat tego, jakie są jego możliwości i granice. Jako dorośli mamy ten cenny przywilej, by ukierunkowywać i towarzyszyć dzieciom w ich drodze do odkrywania „czarodziejskiej mocy”. Najcudowniejsze w tej podróży jest to, że możemy kroczyć różnymi ścieżkami i wykorzystywać różne umiejętności, by w rezultacie osiągnąć ten sam cel– poczucie wartości i wyjątkowości naszych dzieci.

Dziś chciałabym podzielić się z Wami kilkoma pomysłami zabaw, które mogą być Wam przydatne w tym wspólnym odkrywaniu. To co łączy je ze sobą to fakt, że służą pogłębianiu samoświadomości dzieci i będą stanowić cenne źródło informacji dla Was na temat tego, jak Wasze dzieci postrzegają siebie. Jestem przekonana, że spędzenie czasu w takiej formie przyniesie Wam wiele cennych wspomnień, które będziecie mogli zachować i wspólnie pielęgnować przez lata.

Dłoń Mocy

To bardzo prosta i przyjemna zabawa plastyczna, którą można wykorzystać również organizując czas dla większej grup dzieci. Uczestnicy mają za zadanie odrysować swoją dłoń (lub obie dłonie) na kartce, a następnie prosimy je by zastanowiły się nad tym, jakie są ich mocne strony, umiejętności, zdolności itp. Każdy odrysowany przez nich palec ma symbolizować jedną z tych „super mocy”, które posiadają. Niezwykle cenne w tej zabawie jest to, że sprzyja ona rozmowie z dziećmi na temat tego czym w ogóle są zasoby człowieka, a także skłania je do refleksji nad sobą. Po wykonaniu zadania warto zachęcić dzieci do spersonalizowania narysowanych dłoni, żeby nikt z patrzących na  kartkę nie miał wątpliwości do kogo należą. Tu możecie wykorzystać wszystko, co tylko wyobraźnia Wam podsunie. Oprócz standardowych kredek, pisaków, kolorowego papieru zaoferujcie również nieużywane lakiery do paznokci, kawałki włóczki, czy urwane łańcuszki. Będziecie pod wrażeniem tego, co stworzą Wasze dzieci.

Skrzynia miłych wspomnień

Ta zabawa adresowana jest zarówno do dzieci, jak i rodziców ponieważ można ją rozpocząć zanim nasze pociechy przyjdą na świat. Jej celem jest zbieranie cennych pamiątek z różnych etapów życia dziecka, które będą przypominały o tym, jak bardzo zmieniał i rozwijał się na przestrzeni lat. Tytułową skrzynią może być zwykły karton lub pudełko po butach, które dziecko przyozdobi w dowolny sposób. Rodzice mają dostęp do skrzyni do momentu, aż dzieci same przejmą kontrolę nad jego zawartością. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, co może się w nim znaleźć i podsunąć pewne propozycje, żeby z czasem skrzynia wspomnień nie stała się skrzynią pełną ścinek, czy tzw. „przydasiów”. Niech wypełnią ją rysunki, z których Wasze dzieci są szczególnie dumne, zdjęcia, które będziecie wywoływać, pamiątki z miejsc, w których spędziliście miły czas, prezenty od ważnych dla dzieci osób itp.

Skrzynia wspomnień może być szczególnie przydatna w momencie, kiedy Wasze dzieci będą miały gorsze samopoczucie i chwile zwątpienia we własne możliwości. Usiądźcie razem, otwórzcie wieko i porozmawiajcie o tym wszystkim co dziecko osiągnęło, a czego dowodem są zgromadzone, zmaterializowane wspomnienia.

Zachęcam Was do tego, żebyście ubogacili tę skrzynię pamiątkami od siebie. Idealnym czasem do ich tworzenia jest ciąża. Narysujcie coś dla swoich dzieci, napiszcie kołysankę, stwórzcie pamiętnik z okresu oczekiwania, poproście bliskich o własnoręczne stworzenie prezentu w postaci np. maskotki czy elementu garderoby. Z własnego doświadczenia wiem, że potrafi to przynieść wiele radości.

1495118289224254

Słoik skarbów

Ta propozycja jest szczególnie interesująca dla dzieci w wieku szkolnym. Jej głównym celem jest stworzenie słoika, który systematycznie w częstotliwości ustalonej przez Was będzie wypełniany karteczkami na których dzieci zapisują, co miłego przydarzało im się w danym czasie. Ciekawą odmianą tej zabawy jest stworzenie takich słoików dla całej rodziny i wypełnianie ich nie tylko przez właściciela. Dzięki temu możemy dawać sobie nawzajem wiele wzmacniających komunikatów zwrotnych, które mają ogromne znaczenie w kształtowaniu poczucia własnej wartości.

20151230_222315

Drzewo zalet lub Postać pełna zalet

Do przeprowadzenia tej zabawy potrzebujemy arkusza szarego papieru lub brystolu. W zależności od tego którą wersję zabawy wybierzemy, na papierze rysujemy wraz z dziećmi duże drzewo lub odrysowujemy kontur dziecka. Dzieci mogą ozdobić rysunek metodą tradycyjną za pomocą farb, kredek i pisaków, ale możemy również dołożyć dodatkowe elementy np. liście pozbierane w trakcie spacerów, czy kawałki materiałów. Jeżeli chcemy dostarczyć naszym dzieciom odrobinę szalonej zabawy, kupmy farbkami do ciała i pozwólmy ozdobić powstałe rysunki odciskami stóp, czy dłoni. Po wyschnięciu porozmawiajmy z dziećmi o ich zaletach i umiejętnościach, wypiszmy je na karteczkach i naklejmy na drzewie lub namalowanej postaci. Warto powiesić arkusz na ścianie i doklejać karteczki z dzieckiem żeby każdego dnia miało okazję zobaczyć, jak wiele cudowności nosi w sobie.

Aleksandra Sileńska – Mama Terapeutka

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!