Blog

Terapeutyczna półeczka- „Zły Pan” G. Dahle, S. Nyhus

Dziś chciałabym zaprezentować książkę, której pojawienie się na rynku wydawniczym wywołało prawdziwą lawinę komentarzy. Nie ma w tym nic dziwnego bowiem jej głównym tematem jest przemoc w rodzinie, a to zjawisko zawsze wywoływało i wywoływać będzie skrajne emocje.

„Zły Pan” to historia 3-osobowej rodziny – mamy, taty i synka Boja. W opowieść zapisaną na zaledwie 23 stronach wpleciono sytuacje, które zazwyczaj są codziennością osób doświadczających przemocy. Mechanizmy zachowań,  przeżywania i reagowania wszystkich członków rodziny, zostały odwzorowane z rzadko spotykaną w książkach dla dzieci trafnością. Ogromnym atutem tej publikacji są piękne ilustracje, które potrafią przekazać czasami więcej niż treść.

IMG_7208

Wspomniana na początku dyskusja na temat tej książki dotyczyła przede wszystkim tego, do kogo jest ona adresowana. Choć styl pisania autorów, sposób przedstawiania historii i obrazki są skierowane do dzieci, to główny temat, zdaniem wielu recenzentów, bardziej skłania ku przekazaniu jej w ręce dorosłych. Jako specjalistka terapii ofiar przemocy, pracująca zarówno z dziećmi jak i dorosłymi osobami doświadczającymi przemocy w rodzinie, chciałabym uciec od tego podziału i polecić tę publikację do wspólnego czytania.

Biorąc pod uwagę to, że przemoc domowa jest faktem, świadome uciekanie od tematu utrwala to zjawisko i spycha go w strefę tabu. Wspólne śledzenie historii Boja daje możliwość bezpiecznego przeżywania niezwykle trudnych i nieprzyjemnych emocji zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Ta opowieść skłania do refleksji, ale też stwarza przestrzeń do rozmowy na trudne tematy związane z agresją i przemocą. Dlatego też zachęcam Was do sięgnięcia po nią, choćby po to żeby wiedzieć, że przemoc w domach istnieje i że nie jest to problem, którego nie da się rozwiązać.

AS

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!