Blog

Terapeutyczna półeczka – „Słup soli” Elżbieta Zubrzycka

 

Pamiętacie Wasze czas szkolne? Czy w Waszym otoczeniu były osoby, które dręczyły słabszych, a Wy wielokrotnie widząc takie sytuacje nie wiedzieliście, jak zareagować? Jestem przekonana, że podobnie jak ja na oba pytania odpowiedzieliście twierdząco.

Dziś takie zjawisko nazywamy znęcaniem (ang. Bullying) i traktujemy jako formę przemocy rówieśniczej. Choć ciężko jest stwierdzić, czy zjawisko to stało się współcześnie bardziej powszechne niż za naszych czasów, ale z pewnością jest ono coraz częściej nagłaśniane, dzięki czemu wzrasta uważność rodziców na niepokojące zachowania ich dzieci.

Rozpoczęcie rozmowy z dzieckiem na temat problemu znęcania się w szkole wymaga odpowiedniego podejścia. Ze względu na obawy i nieprzyjemne emocje towarzyszące dzieciom w takich sytuacjach, zadanie pytania wprost może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego też podsyłam Wam papierowego „pomagacza” z serii publikacji „Bezpieczne dziecko” wydawanych przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Książka „Słup soli” opowiada historię szkolnego dręczyciela Guza i jego świty, który znęca się nad nowym uczniem w szkole oraz grupy innych uczniów, którzy z obawy przed konsekwencją nie podejmują żadnych reakcji. Ta niedługa, bogato ilustrowana książeczka daje możliwość wczucia się w sytuację każdej z prezentowanych stron – sprawcy, ofiary, a przede wszystkim świadka przemocy. Sposób w jaki bohaterowie uporali się z Guzem, bez używania przemocy, może być inspiracją dla Waszych dzieci.

IMG_8190

To kolejne cenne opowiadanie, które może wesprzeć Was w podejmowaniu rozmowy na trudne tematy. Po jej przeczytaniu warto porozmawiać z dzieckiem i odnosząc się do zachowania konkretnych bohaterów podpytać o to, czy kiedykolwiek było w podobnej sytuacji.

IMG_8191

Serdecznie zachęcam do wspólnej lektury.

Mama Terapeutka

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!