Blog

Terapeutyczna półeczka – „O Melanii, Melchiorze i Panu Przypadku” R. Jędrzejewska – Wróbel, P. Pawlak

 

Są takie książki, które urzekają od pierwszego dotknięcia. Taka jest właśnie bajka o trzech uroczych świnkach, na którą trafiłam ostatnio całkiem przypadkiem. To świetna propozycja dla małych i dużych czytelników, którzy cenią sobie mądre treści, przekazane w obrazowy i humorystyczny sposób.

Tematem przewodnim prezentowanej opowieści jest nieśmiałość. Autorzy tworząc tytułowe postaci – Melanię i Melchiora – bardzo trafnie pokazali, że nieśmiałość niejedno ma imię. Sposób zachowania sympatycznych świnek i wyrażania swojego onieśmielenia, znacząco bowiem różni się od siebie. Jedna z nich stara się skrzętnie ukrywać ją przed światem pod szykownym kapeluszem, a druga emanuje nieśmiałością od „dziurki od guzika” po „płomiennie czerwone uszy”.

IMG_7766

Treść książki może być nieocenioną pomocą dla rodziców i opiekunów, którzy pragną wytłumaczyć dzieciom, na czym polega nieśmiałość i jak różnie się objawia. Mocą tej bajki jest bogactwo ukrytych w niej tematów. Wspomniana nieśmiałość przeplata się bowiem ze smutkiem samotności, potęgą zakochania i  siłą przypadków. Ta bajka to również zaproszenie do słuchana swoich potrzeb, przezwyciężania słabości i uwierzenia we własne możliwości.

Ogromną zaletą tej książki jest duża czcionka, która może być zachętą do pierwszego samodzielnego czytania przez młodsze dzieci, cudowna faktura papieru drukarskiego i przepiękne, wielobarwne ilustracje. Styl opisywania przygód trzech świnek z pewnością trafi w dziecięcy sposób postrzegania świata, ale umili również czas dorosłym czytelnikom. Dlatego też serdecznie polecam tę publikację do rodzinnego czytania.

Mama Terapeutka

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!