Blog

Terapeutyczna półeczka – „Niebieska Niedźwiedzica” Joanna M. Chmielewska

Żyjemy w świecie różnorodności i pisząc to nie mam wyłącznie na myśli wielości narodowości, czy religii, ale również mnogość światopoglądów, zwyczajów, pasji, pomysłów na realizację siebie… Dzieci, jak nikt inny potrafią dostrzec inność wokół siebie i w przeciwieństwie do dorosłych, są w stanie o nią pytać, bez zbędnego skrępowania, za to ze szczerym zainteresowaniem i szacunkiem. To, w jaki sposób my odpowiadamy na tę dziecięcą szczerość, wpływa na budowany przez nich obraz świata. Dlatego w dużej mierze to od nas – dorosłych zależy, czy nasze pociechy będą w przyszłości otwarte na zmiany w swoim otoczeniu i każdą nieprzeciętność odczytają jako wyjątkowość, wartą bliższego poznania.

Zachęcając Was do rozmów o tolerancji, gorąco polecam Wam bajkę „Niebieska Niedźwiedzica”, autorstwa Joanny M. Chmielewskiej. Ta pięknie wydana opowieść zabierze Was i Wasze Skarby do królestwa niezwykle emocjonalnych niedźwiedzi. Główną bohaterką książki jest Azul – śliczna mała niedźwiedziczka, oczko w głowie swoich rodziców, którą wyróżnia spośród innych niedźwiedzi puszyste, niebieskie futerko.

IMG_7900

Autorka tekstu wplotła w historię niedźwiedzicy wiele różnych postaci i związanych z nimi ważnych wątków, takich jak konsekwencje zaślepienia władzą, czy braku wsparcia najbliższego otoczenia. Dzięki temu czytanie „Niebieskiej Niedźwiedzicy” staje się niezwykle pouczającą lekturą dla małych i dużych czytelników, która skłania do refleksji na trudne tematy i wzbudza skrajnie różne uczucia. To co ubogaca prezentowaną książkę są piękne ilustracje oraz duża i czytelna czcionka, która może być zachętą dla dzieci do samodzielnego czytania.

Chcąc wspierać rozwój naszych maluchów, zawsze warto im wyjaśniać, że tolerancyjność to niezwykle cenny zasób, który w miarę upływu lat będzie pomagał im otwierać się na nowe, poszerzać horyzonty, odnajdywać się w każdym miejscu i w każdym towarzystwie, a co za tym idzie, pozwoli innym czuć się dobrze w ich obecnosci. Czasami warto spróbować popatrzeć na otaczający świat oczami naszych dzieci i zobaczyć, że „inność” zawsze może ustąpić miejsca „wyjątkowości”. Jestem przekonana, że prezentowana książka bardzo Wam to ułatwi.

Miłego, rodzinnego czytania!

Mama Terapeutka

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!