Barbie z interaktywnym koniem, piesek Lucy z różowymi kokardkami, gumowe figurki bohaterów Psiego Patrolu … – czyli totalny świąteczny obłęd w toku!
Jak nie dać się zwariować? I jakie zabawki faktycznie warto kupować?
Jeśli spodziewacie się, że wskazówką przewodnią będzie – NIE kupuj zabawek konsumpcyjnych – to jesteście w błędzie. Bo jak powiedział w jednym z wywiadów Jacek Hołówka: „Jeśli dziecko żyje w społeczeństwie konsumpcyjnym, musi mieć konsumpcyjne zabawki. W przeciwnym razie będzie miało ogromne poczucie krzywdy.”
Kluczem jest zachowanie pewnej równowagi, po pierwsze dlatego żeby zadbać o prawidłowy rozwój swoich dzieci, a po drugie żeby nie zbankrutować. Jak to zrobić?
- Przyjrzyj się dokładnie zabawkom, o których marzy Twoje dziecko i wybierz te, które wydają Ci się najbardziej rozwijające. Jeśli nie potrafisz dostrzec takich walorów, zdecyduj się na zakup jednej popularnej zabawki. To spowoduje, że Twoje dziecko nie będzie miało wrażenia „zalania” modnymi zabawkami, a bardziej doceni posiadanie tej jednej.
- Przeglądaj katalog zabawek wraz z dzieckiem. Podpytuj co najbardziej mu się podoba, jak mógłby się tym bawić, dlaczego urzekła go akurat ta zabawka? Dzięki temu zobaczysz, co dla Twojego dziecka jest ważne i obierając to jako ważną wskazówkę, poszukaj razem z nim czegoś co wspólnie uznacie za fajne i pożyteczne.
- Staraj się wybierać zabawki, które będą oddziaływać na wyobraźnię dziecka, rozwijać jego inteligencję, zdolności manualne itp. Tego typu przedmioty dłużej cieszą się zainteresowaniem dzieci, ponieważ stwarzają możliwość ciągłego wzbogacania i modyfikowania zabaw.
- Ciesz się zabawkami wraz z dzieckiem – wykorzystaj jeden z fajniejszych przywilejów rodzicielstwa 🙂 Pamiętaj, że to my jesteśmy odpowiedzialni za zaszczepianie w dzieciach ciekawości. Nie traktuj więc zabawek jako zastępczych opiekunów, które zorganizują dziecku czas. Usiądź od czasu do czasu razem z nim, pokaż jakie Ty masz pomysły na zabawę i wskazuj dziecku nowe możliwości. Dziecięca wyobraźnia choć bujna, ma swoje granice, dlatego dobrze jest pomóc dziecku je poszerzać. Kierowanie się wspólną chęcią zabawy będzie dla Ciebie kolejną pomocą przy wyborze prezentu.
- Nie ma nic złego w tym, by ofiarować dzieciom zabawki jako nagrody. Wykorzystuj jednak momenty, w których chcesz dziecko wyróżnić jakąś nagrodą do pokazywania, jak cenne są również rzeczy niematerialne np. wspólnie spędzony czas na grze planszowej, poszukiwanie skarbów natury w czasie spaceru itp. To wypełni dzieciństwo Twoich Szkrabów pięknymi wspomnieniami i wpłynie na cenione przez nie wartości.
W wielu sytuacjach problemem są sami dorośli, którzy nie potrafią się pohamować wybierając prezenty dla dzieci. Czasami wynika to z tego, że chcemy im zrekompensować swój brak czas lub dać im to, o czym sami marzyliśmy w dzieciństwie. Wszystko to jest niezwykle ważne, ale zawsze warto się zastanowić na tym, jakie skutki może to przynieść w dalszej perspektywie. Jeśli więc zależy nam na tym, by nasze Pociechy bardziej doceniały to co mają wyjdźmy na chwilę z działu zabawek, weźmy kilka głębokich oddechów, przyćmijmy nasze emocje racjonalnym myśleniem i pamiętajmy, że plastikowa figurka Kanciastoportego za miliony złotówek, nie była, nie jest i nigdy nie będzie gwarantem jego szczęścia. Tą gwarancją jesteś TY!
Życzę nam wytrwałości 🙂