Blog

Smartfon – wszyscy mają, ja też chcę!

Rodzice często zadają sobie pytania o to, czy i jeśli tak to kiedy kupić swojemu dziecku smartfon? Te rozterki często podsycają nasze pociechy przekonując nas rozżalonym głosem, że wszyscy w klasie już taki telefon posiadają, a one jeszcze nie.

Jeśli jesteś rodzicem niefrasobliwym, który wierzy w to, że smartfon wprowadzi same pozytywne zmiany do życia Twojego dziecka, problem właściwie przestaje istnieć. Inaczej jest wtedy, kiedy świadomość zagrożeń stale hamuje nas przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Co wówczas robić? Jak postępować?

Oto kilka przydatnych wskazówek:

  1. Szukając odpowiedzi na pytanie, kiedy kupić pierwszy smartfon kieruj się zasadą – im później, tym lepiej. Warto pamiętać, że zalecany wiek dziecka na zakup pierwszego smartfona wg Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego to 15-16 rok życia.
  2. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie zastanów się nad tym, dlaczego chcesz to zrobić? Z jakich funkcji dostępnych w smartfonie chciałbyś, aby Twoje dziecko korzystało? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci podjąć decyzję o tym, czy smartfon jest koniecznym zakupem dla Twojego dziecka.
  3. Jeśli mimo wszystko Twoje dziecko stale będzie przekonywać Cię do zakupu, argumentując to słynnym zdaniem: „kup mi, bo wszyscy mają” dopytaj, co kryje się pod hasłem „wszyscy”. Niekiedy bowiem okazuje się, że są to raptem jedna lub dwie osoby z jego klasy. Porozmawiaj również ze swoim dzieckiem o tym, dlaczego jemu tak bardzo zależy na posiadaniu smartfona? Pamiętaj, że wiele funkcji jakie oferują smartfony (np. telefonowanie, słuchanie muzyki, gry, robienie zdjęć) spełniają również inne urządzenia, które jednocześnie nie kuszą naszych pociech nieograniczonym dostępem do internetu.
  4. Pokazuj i zachęcaj dziecko do wypróbowania różnych metod pozwalających na nawiązywanie kontaktu z rówieśnikami i spędzania z nimi czasu. Jeżeli twoje dziecko wyraźnie sygnalizuje, że czuje się odrzucone przez grupę, ze względu na brak smartfona albo sam zauważysz jego pogłębiające się wyalienowanie, zareaguj i skonfrontuj swoje spostrzeżenia z innymi rodzicami oraz nauczycielami. Zawsze można zrobić coś co spowoduje, że uwaga dzieci zostanie przekierowana na inne aktywności, które oprócz dobrej zabawy usprawnią integrację dzieci w szkole.
  5. Kiedy jednak zdecydujesz się na zakup smartfona musisz pamiętać, że jest to związane z dużą odpowiedzialnością. Przed przekazaniem go do rąk dziecka, sam przetestuj jego funkcje, zainstaluj programy ochronne, a przede wszystkim WPROWADŹ ZASADY KORZYSTANIA z urządzenia. Jeśli nie zrobisz tego już na samym początku, bardzo trudno będzie Ci to wprowadzić później. Zwróć szczególną uwagę na:
  • Czas korzystania z urządzenia w szkole i w domu – dzieciom rozpoczynającym przygodę z internetem zaleca się maksymalnie 2h dziennie.
  • Okoliczności korzystania z internetu – towarzysz dziecku w poznawaniu wirtualnego świata! Wiedząc co Twoje dziecko robi w sieci, łatwiej będzie Ci wyjaśniać problemy z którymi będzie się stykać, zwiększać jego wiedzę o niebezpieczeństwach i sprawniej reagować.
  • Korzystanie z portalów społecznościowych – pamiętaj, że regulaminy powstają w określonym celu, a zasada dotycząca wieku nie została wprowadzona po to, by zrobić komuś na złość, ograniczając mu przyjemności. Sprawa jest prosta – jeżeli pozwolisz dziecku złamać tę zasadę, uczysz go kłamać.
  • Nadzorowanie korzystania z urządzenia – poinformuj dziecko, że będziesz nadzorował (UWAGA – nadzorował, a nie kontrolował!) korzystanie dziecka ze smartfona. Co to znaczy w praktyce? Ustal ze swoim dzieckiem, że od czasu do czasu będziesz przeglądał jego telefon, informując go o tym. Nie sprawdzajcie telefonów dzieci za ich plecami, nie wykradajcie ich haseł – to rujnuje zaufanie między Wami! Wytłumaczcie, że Wasz nadzór wynika z troski o ich bezpieczeństwo. Informujcie dzieci o zagrożeniach w sieci, pokazujcie spoty edukacyjne adresowane do nich. Jeśli od początku będziecie grać w otwarte karty, Wasze dzieci nie będą miały potrzeby ukrywania przed Wami swoich działań w sieci.
  • Korzystanie z gier – wyjaśnij dziecku mechanizm funkcjonowania niektórych gier. Zwróć szczególną uwagę zwłaszcza na te, które zachęcają do zakupu np. dodatkowych akcesoriów za realne pieniądze. Daj dziecku wyraźny komunikat, że jeśli nie będzie miało pewności czy może coś zrobić w sieci, to Ty jesteś po to by pomóc mu rozwiać wszelkie wątpliwości.
  1. Zainstaluj aplikacje/oprogramowania ochronne chroniące przed szkodliwymi wirusami, ale również ułatwiające kontrolę czasu spędzanego przez dzieci w sieci.
  2. Zachęcaj dziecko do aktywności, nie wymagających używania telefonów komórkowych (kilka przyjemnych propozycji znajdziecie w kolejnym artykule).
  3. NAJWAŻNIEJSZE – sam odłóż swój telefon! Bądź dla dziecka przykładem. Pamiętaj, że zasady korzystania ze smartfona w domu powinny dotyczyć wszystkich domowników. Stwórzcie jedno miejsce w domu gdzie będziecie je odkładać, pokazujcie swoim dzieciom, że można spędzać czas inaczej niż przesuwając palcem po ekranie, w celu śledzenia aktualności z Facebooka. Dzięki temu będzie dla nich bardziej wiarygodni, a korzystanie z internetu w każdym miejscu i czasie nie stanie się uciążliwym nawykiem, będącym początkiem drogi do uzależnienia.

Wierzę w nas 🙂

Mama Terapeutka

 

W artykule zostały wykorzystane informacje z wywiadu z Martą Wojtas z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (Magazyn Dziecko&Psychologia, nr 2/2017, s. 86-89).

Foto: Pixabay

 

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!