Mama Terapeutka: Chciałabym Cię zapytać jako autorkę bajek i baśni dla dzieci – co bajka musi mieć w sobie, żeby zainteresować dziecko?
Aneta Benewiat: Powinna być przede wszystkim ciekawa, napisana w sposób prosty, zrozumiały dla dziecka. Ważne jest też, aby była zabawna, dzięki temu dzieci łatwiej zapamiętują jej treść i chętniej do niej wracają.
MT: W jaki sposób bajka może być wsparciem dla rodziców w wychowaniu?
AB: Pisząc bajki myślę o tym, by czegoś uczyły. Staram się patrzeć na świat oczami dziecka, bohaterom nadaje przyjazne cechy, tak aby dziecko polubiło postać. Przykładowo w mojej baśni pt. „Sen Sary”, głównymi bohaterami były trzy postacie- zabawna, przesympatyczna dziewczynka i dwóch jej przyjaciół- ciapowaty ogryzek o imieniu Ogruś i leniwy papierowy zegarek zwany Budziem. Przez swoje nietypowe charaktery- leniuszka i ciapciusia- zwracają na siebie uwagę i wzbudzają sympatię. W związku z tym bajki, choćby poprzez pozytywne kreacje bohaterów, mogą ułatwić rodzicom wyjaśnianie pewnych zjawisk, czy przekazywać nową wiedzę w sposób bardziej przystępny.
MT: Na co jako autorka zwracasz szczególną uwagę pisząc bajki?
AB: Przede wszystkim mam na uwadze to, że dzieci wzorują się na bohaterach bajek. Uczą się poprzez naśladowanie. Dlatego tak ważne jest, aby oglądać z nimi i czytać im mądre bajki. Ponieważ w bajkach są bohaterowie pozytywni i negatywni to na ich podstawie łatwiej wytłumaczyć dziecku, jakie postępowanie jest dobre, a jakie złe i dlaczego. Czytanie bajek rozwija u dzieci wrażliwość oraz empatię.
MT: Oprócz bajek zajmujesz się również pisaniem sztuk teatralnych dla dzieci, tworzeniem etiud do wierszy i malarstwem. Jak myślisz, od kiedy i po co rodzice powinni zaszczepiać miłość do sztuki u swoich dzieci?
AB: Rodzice powinni zaszczepiać miłość do sztuki od najmłodszych lat. Kontakt ze sztuką jest potrzebny dziecku do rozwoju, pobudza wyobraźnię i daje możliwość spojrzenia na świat w inny sposób. Dobrze jest przyzwyczajać do czytania od młodych lat, aby nawyk ten pozostał do końca życia. Po za tym, czytanie rozwija słownictwo i kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia. Ważne jest, aby wprowadzać dzieci w artystyczny świat jak najwcześniej, ponieważ w dzieciństwie najłatwiej jest rozbudzić zainteresowanie sztuką.
MT: Gdybyś miała udzielić rodzicom praktycznych wskazówek na temat tego, jak mogą wprowadzić swoje dzieci w świat sztuki, to na zwróciłabyś uwagę?
AB: Ważny jest sposób, w jaki przedstawiamy dziecku sztukę. Dobre jest zachęcanie do udziału w zajęciach artystycznych, czy konkursach. Należy jednak pamiętać, aby była to zabawa a nie przymus. Istotne jest także, aby od najmłodszych lat zabierać dzieci do teatru. Oglądając sztukę teatralną dziecko pobudza myślenie, poznaje skutki zachowań bohaterów, przeżywa różne emocje: radość, strach smutek, wzruszenie, a to kształtuje jego osobowość.
MT: Bardzo dziękuję za rozmowę.
Mama Terapeutka serdecznie poleca profil na Facebook’u autorki Anety Benewiat: https://www.facebook.com/aneta.benewiat.7