Poszukując dobrego poradnika warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:
- Tematyka – czy treść w nim zawarta wychodzi naprzeciw moim oczekiwaniom;
- Autorzy – czy są to osoby ze specjalistyczną wiedzą;
- Struktura – czy oprócz tekstu książka zawiera dodatkowe ćwiczenia, wytłuszczone wskazówki itp., które ułatwiają powroty do najważniejszych dla nas treści;
- Język – czy sposób przekazu jest jasny i czytelny; czasami wystarczy przeczytać wstęp aby wiedzieć, że książka jest napisana w przystępny sposób.
Interesujących poradników dla rodziców nieustannie przybywa. To świetna wiadomość, ponieważ świadczy o utrzymującym się popycie na tego typu treści, a co za tym idzie o wzrastającej liczbie opiekunów, którzy pragną rozwijać swoje kompetencje wychowawcze.
Dziś zaprezentuję Wam moją Wielką 7, którą często rodzicom polecam i sama nieustannie do nich wracam. Podstawą wyboru zawsze były dla mnie przede wszystkim powyższe kryteria. Jednak odkąd zostałam Mamą zwracam również uwagę na to, aby lektura poradnika była po prostu przyjemna i nie obciążająca. Zaręczam Wam, że każdą z tych książek możecie czytać nawet jeśli macie do dyspozycji tylko 10 minut, z bawiącym się dzieckiem obok.
Mam nadzieję, że mój artykuł ułatwi Wam niełatwy wybór mądrej lektury.
NR 1 „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” –Małgorzata Musiał

Ta książka to mój absolutny numer jeden. Chłonę z ogromną przyjemnością, każde zapisane w niej zdanie. Jest bogata w przydatną wiedzę, a w dodatku przekazaną w niezwykle przystępny sposób.
Tematyka – m.in. rozpoznawanie i szanowanie granic swoich i dziecka, emocje, rozwiązywanie konfliktów, wyciąganie konsekwencji, rola kar i nagród, relacje między rodzeństwem.
Autorka – Małgorzata Musiał jest pedagogiem, autorką bloga DobraRelacja.pl, wieloletnią realizatorką programu „Szkoła dla rodziców”, a prywatnie żoną i matką trójki dzieci.
Struktura – książka składa się z niezależnych rozdziałów i podrozdziałów. Dzięki temu możesz czytać ją wybiórczo, w zależności od tego, jaki temat Cię w danym momencie interesuje. W tekście znajduje się dużo przykładów, gotowych dialogów i zaprezentowanych historii z życia, które ułatwiają zwizualizowanie sobie i przełożenie na codzienną praktykę przekazywanych treści. Dla mnie ważne jest również to, że faktura kartek umożliwia zakreślanie i zapisywanie ważnych dla mnie informacji na marginesie. Osobiście bardzo to sobie cenię w poradnikach, które traktuję jak swoje najcenniejsze zeszyty ćwiczeń.
Język – bardzo przystępny. Zdecydowanie można się skupić na treści, nawet jeśli nasze dzieci grają obok na tamburynie 😉

Gorąco polecam ten poradnik wszystkim rodzicom, niezależnie od tego w jakim wieku są Wasze pociechy. Mocą tej książki jest to, że zanim dotrzemy do treści bezpośrednio dotyczących działań wychowawczych, autorka zaprasza nas do skupienia się na sobie – naszych emocjach, wartościach, potrzebach. To ważne! Dzięki temu szansa na skuteczność naszych działań znacząco wzrasta.
NR 2 „Trening umiejętności wychowawczych. Dla rodziców i specjalistów” – Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski
Tematyka – m.in. poznawanie zasobów rodzica i dziecka, rozpoznawanie granic, emocje, nauka relaksacji dla rodziców, oswajanie lęków, komunikacja w rodzinie, rozwijanie poczucia niezależności i poczucia sprawstwa u dzieci.

Autorzy – Małgorzata Całusińska jest oligofrenopedagogiem oraz neurologopedką, pracującą na co dzień z dziećmi i rodzinami. Wojciech Malinowski jest z wykształcania lekarzem weterynarii, ukończył szkolenia z psychoterapii metodą psychologii procesu.
Struktura – w treści rozdziałów wplecione są praktyczne ćwiczenia oraz świetnie dobrane cytaty. Każdy rozdział jest poświęcony odrębnej tematyce dzięki czemu można czytać je wybiórczo, w zależności od potrzeb. Wytłuszczone fragmenty tekstu pozwalają wychwycić najważniejsze informacje, a oprócz tego jest dużo miejsca na tworzenie prywatnych zapisków.
Język – bardzo przystępny, pomimo że książka adresowana jest również do specjalistów.
Bardzo cenię sobie tę książkę za dużą ilość ciekawych ćwiczeń. Dzięki nim można na bieżąco doświadczać tego, o czym mowa w danym rozdziale, co niewątpliwie zwiększa nasze możliwości samorozwoju i wglądu w siebie. Poza tym uwielbiam przywołane w niej cytaty, które są takim słownym obrazem dla przekazywanych treści. Polecam wszystkim rodzicom, którzy chcą rozwijać swój rodzicielski potencjał i poprzez samorozwój mądrze wychowywać swoje dzieci.
NR 3 „Sposób na trudne dziecko. Przyjazna terapia behawioralna” – Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula
To jest książka dla bardziej wnikliwych rodziców, którzy interesują się technikami psychologicznymi przydatnymi w rodzicielskiej codzienności.

Tematyka – książka wprowadza w świat psychoterapii behawioralnej, która stanowi jeden z najważniejszych punktów odniesienia dla terapeutów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Z zagadnień praktycznych znajdziecie w niej m.in. opis technik wspierających dzieci z nadpobudliwością, wprowadzanie zasad, wyciąganie konsekwencji, radzenie sobie z dziecięcymi wybuchami złości. Zdecydowanie jest to książka bardziej naukowa, ale sposób w jaki autorzy przekazali w niej wiedzę w moim odczucie nie ogranicza grupy odbiorców wyłącznie do specjalistów.
Autorzy – Artur Kołakowski jest lekarzem psychiatrą, specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży, cenionym autorem książek oraz warsztatów specjalistycznych. Agnieszka Pisula była psychologiem i specjalistą psychiatrii dzieci i młodzieży, terapeutką i superwizorką pracującą w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Struktura – książka jest bardzo obrazowa. Zawiera wiele tabel i grafów, które świetnie porządkują i podsumowują opisywaną wiedzę. Dzięki temu łatwiej do niej wracać, bo wystarczy zerknąć na graficzne przedstawienie treści i już wiesz, co i jak możesz robić.
Język – przystępny. Znajdziecie w nim bardziej „fachową” terminologię, ale jest ona wyjaśniona w bardzo prosty sposób.
Polecam serdecznie tę książkę rodzicom, którzy chcą wspierać swoje dzieci w przeżywaniu trudnych emocji. Szczególnie zachęcałabym do sięgnięcia po nią w sytuacjach, kiedy Wasze dzieci często doświadczają wybuchów złości lub przejawiają zachowania związane z nadpobudliwością.
NR 4 „Twoja kompetentna rodzina” – Jesper Juul
Tego Pana chyba nie trzeba szczególnie przedstawiać 😉 W przypadku Juula nie warto myśleć o tym, czy czytać jego książki, tylko raczej zastanowić się nad tym, od której książki zacząć. Ja na początek polecam Wam właśnie tę pozycję.

Tematyka – treść tej książki oscyluje wokół szeroko pojętej tematyki rodziny, o problemach której Juul potrafi pisać w niezwykle przyjemny sposób. Poruszane tematy to m.in. poznawanie i szanowanie granic, agresja, wyznaczanie norm w rodzinie, poczucie odpowiedzialności w rodzinie, wyznaczanie obowiązków, pielęgnowanie relacji między dorosłymi.
Autor – Jesper Juul jest terapeutą rodzinnym i pedagogiem. Kieruje Family – Lab International, siecią poradni wychowawczych w ponad 15 krajach.
Struktura – książka składa się z krótkich niezależnych od siebie rozdziałów, podzielonych na jeszcze krótsze podrozdziały. Osobiście za to właśnie najbardziej cenie Juula, że potrafi dosłownie w kilku zdaniach przekazać sens danego tematu. Dlatego jego książki są zawsze cienkie, lekkie i małoformatowe, dzięki czemu idealnie nadają się do zabrania na spacer z wózkiem, posiadówki w piaskownicy, czy samotnego wyjścia do kawiarni.
Język – bardzo przystępny.

Prezentowana książka jest poświęcona tematyce rodziny. W związku z tym, znajdziecie tam nie tylko wskazówki dotyczące wychowywania dzieci, ale również niezwykle cenne spostrzeżenia na temat możliwości dbania o relacje między wszystkimi członkami rodziny.
NR 5 „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” – Adele Faber, Elaine Mazlisch
Na mojej liście nie może zabraknąć klasyki gatunku. Ten poradnik można znaleźć już nie tylko na półkach księgarni, ale również w hipermarketach, dyskontach spożywczych czy osiedlowych kioskach. I dobrze! Bo choć pierwsze wydanie książki powstało na początku lat 80-tych, to poruszane w niej wątki nie straciły na aktualności.

Tematyka – jest to klasyczny poradnik poświęcony najważniejszym zagadnieniom wychowawczym. Jeśli pragniesz wzbogacić swoją wiedzę na temat np. prawidłowych zasad komunikacji w rodzinie, wspierania dzieci w radzeniu sobie z emocjami, formułowaniem pochwał, zachęcania do samodzielności czy współpracy, to jest to idealna pozycja dla Ciebie. Warto wiedzieć, że wiele scenariuszy warsztatów kompetencji rodzicielskich funkcjonujących w Polsce od lat pod nazwą „Szkoła dla Rodziców” są oparte właśnie na tym poradniku.
Autorki – Elaine Mazlisch i Adele Faber to autorki wielu poradników edukacyjnych, twórczynie i realizatorki autorskich warsztatów dla rodziców. Każda z nich jest Mamą trójki dzieci.
Struktura – oprócz cennych treści znajdziecie tu również mnóstwo praktycznych ćwiczeń, przykładowych dialogów, a także rysunków, które ułatwią Wam wyobrażenie sobie sytuacji, o których piszą autorki. Serdecznie polecam Waszej uwadze wydanie rozszerzone, w którym znajdziecie aneks z nowymi, dodatkowymi refleksjami autorek oraz przedstawicielki nowego pokolenia – córki jednej z autorek.
Język – bardzo przystępny. Ogromną zaletą są również obrazowe ujęcia tekstu, które pozwalają jeszcze lepiej i szybciej przyswoić najważniejsze treści.
NR 6 „Nie z miłości” – Jesper Juul
W porównaniu do wcześniejszych poradników ta publikacja jest poświęcona nieco węższej tematyce. Niemniej jednak jest to książka bardzo ważna dla wszystkich rodziców, którzy pragną wychować swoje dzieci na silne i niezależne jednostki.

Tematyka – książka poświęcona jest niezwykle ważnej i trudnej sztuce mówienia „NIE”, której opanowanie pozwala wykształcić poczucie autonomii, asertywności i niezależności. Dowiecie się z niej m.in. jak postępować z dziećmi na różnych etapach rozwoju, począwszy od okresu niemowlęcego, jak komunikować się z dzieckiem oraz kiedy mówić nie.
Struktura – charakterystyczna dla książek Juula – krótko, zwięźle i na temat.
Język – bardzo przystępny.
Jako Mama 2-latki wielokrotnie miałam już okazję doświadczyć sytuacji, kiedy nie wiedziałam czy powiedzieć „tak” lub „nie”, a kiedy już powiedziałam „nie”, miałam trudność z zachowaniem konsekwencji. Ta książka jest bardzo cennym oparciem dla rodziców przechodzących przez podobne dylematy, których liczba wydaje się rosnąć wraz z naszymi dziećmi.
NR 7 „Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko” – Matthew McKay, Kim Paleg, Patrick Fanning

Książka jest poświęcona niezwykle ważnej tematyce złości, która często daje początek innym nieprzyjemnym odczuciom jak poczucie winy, wstyd, czy żal do siebie.
Tematyka – m.in. przyczyny złości rodziców, wpływ złości na rozwój dziecka, skutki rodzicielskiej złości, mechanizmy powstawania złości, sposoby radzenia sobie ze złością, prawidłowa komunikacja z dziećmi, rozwiązywanie konfliktów w rodzinie itp.
Autorzy – specjaliści w dziedzinie psychologii, autorzy licznych publikacji na temat komunikacji w rodzinie.
Struktura – książka podzielona jest na krótkie rozdziały, które zawierają wiele przykładów i opisów sytuacji. Układ graficzny książki sprawia, że czyta się ją bardzo szybko i łatwo zaznaczać, a następnie odnajdywać najważniejsze treści.
Język – również i w tym przypadku bardzo przystępny.
Ten poradnik polecam absolutnie każdemu rodzicowi. Każdemu z nas zdarza się krzyczeć na dzieci i w następstwie doświadczać wielu negatywnych konsekwencji. Aby ograniczyć ilość takich sytuacji, warto zwiększyć swoją samoświadomość emocjonalną, a ta książka będzie w tym procesie ważnym wsparciem.
Czytajmy i rozwijajmy się dla siebie i swoich dzieci 🙂
Mama Terapeutka