Do lęków dziecięcych warto podchodzić z dużą uważnością i ciekawością. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, zastanów się ze spokojem, bez zbędnej paniki, co mogło być przyczyną pojawienia się lęków u Twojego dziecka?
W poszukiwaniu przyczyn pomocna może być wiedza o tym, że lęki dziecięce (w uproszczeniu) możemy podzielić na dwa rodzaje: patologiczne i rozwojowe.
? Patologiczne lęki często mają swoje źródła w nieprzyjemnych/krzywdzących doświadczeniach dziecka np. kryzysie w rodzinie, nadużyciach w żłobku/przedszkole/szkole itp. Nierzadko proces radzenia sobie z nimi jest złożony, długotrwały i wymaga specjalistycznego wsparcia.
?Lęki rozwojowe wynikają z etapu rozwoju dziecka i najczęściej mają charakter przemijający. Są one rozwojową normą i jeśli podejdziemy do nich w odpowiedni sposób, znikną równie szybko, jak się pojawiły. Poniżej podsyłam tabelę z zestawieniem lęków rozwojowych u dzieci, przygotowaną przez Tatento.pl:

Kolejnym ważnym krokiem, jest przyjęcie odpowiedniej postawy w momencie, gdy dziecko doświadcza lęku. Nasze zachowania odgrywają bowiem ważną rolę we wzmacnianiu lub osłabianiu reakcji lękowych u dzieci.
Przygotowana przeze mnie ikonografika jest zestawieniem najważniejszych elementów, które pozwolą nam radzić sobie z lękiem u dzieci, jednocześnie oswajając z nim nasze maluchy:

Zapraszam cię również do wysłuchania mojego nagrania, w którym podpowiadam na konkretnych przykładach, jak postępować w sytuacjach, gdy nasze dziecko doświadcza lęków:
Niezależnie od tego, co jest przyczyną lęków u Twojego dziecka, nie bagatelizuj tego tematu. Jeżeli czujesz, że dotychczasowe starania nie przynoszą efektów lub brakuje ci pomysłów na to, co jeszcze można byłoby zrobić, zgłoś się po pomoc do specjalisty.
Zachęcam do kontaktu w pierwszej kolejności z psychologiem lub psychoterapeutą dziecięcym, który będzie miał możliwość oceny sytuacji i dostosowania dalszych zaleceń indywidualnie do Was i Waszej sytuacji. Warto również pamiętać, że w przypadku terapii zaburzeń lękowych, bardzo często niezbędny i (co najważniejsze!) bardzo pomocny jest kontakt z lekarzem psychiatrą, który jako jedyny może postawić konkretną diagnozę i wprowadzić dodatkowe formy wsparcia np. w postaci farmakoterapii.
Na rynku wydawniczym znajdziecie również wielu papierowych pomocników w radzeniu sobie z lękami u dzieci. Sięgajcie zarówno po publikacje dla dzieci poświęcone tej tematyce, jak i te adresowane do dorosłych. Wspierając SIEBIE wartościową i bardzo przydatną wiedzą z tego obszaru, możecie ułatwić sobie wybór właściwego sposobu postrzegania i postępowania w sytuacjach lęku.
Serdecznie polecam Wam dwa poradniki:

Każdy z nich zawieraj merytoryczną wiedzę, przekazaną w bardzo przystępny sposób, na temat natury i sposobów radzenia sobie z lękami u dzieci. Szczególnie zachęcam Was do sięgnięcia po książkę L. Cohena, w której znajdziecie mnóstwo pomysłów na to, jak można oswajać dziecko z lękiem w czasie zabawy.
Na zakończenia, chciałabym żebyś przygarnął spokój, który jest największym sprzymierzeńcem rodzica w czasie wspierania swojego lękowego dziecka. Pamiętaj, że każda okazja jest dobra, by wzmacniać nasze maluchy i pokazywać, jak wiele są w stanie zrobić, by czuć się lepiej same ze sobą. Doświadczanie lęku jest jedną z nich. Dlatego ze spokojem podejdź do tych trudności, a jeśli wyczerpiesz już swoje możliwości pamiętaj, że pomoc jest zawsze na wyciągniecie ręki.
Mama Terapeutka