Mama Terapeutka: Zacznijmy od tego nad czym zastanawia się wiele osób- po co zapisywać dzieci do świetlicy środowiskowej?
Ania Kumor: Świetlica środowiskowa pełni ważną rolę w wychowaniu dzieci. Każdy z naszych wychowanków staje się ważną częścią placówki. Uczy ich odpowiedzialności, samodzielności oraz dbania o dobre relacje z rówieśnikami oraz innymi ludźmi. Staramy się, aby każdy z nich poprzez uczestnictwo w zajęciach otrzymywał pakiet pozytywnych wrażeń i przeżyć, które teraz mają wpływ na jego dobre samopoczucie, a w przyszłości mogą zaprocentować i pozytywnie wpłynąć na dokonywane przez nich wybory i podejmowane decyzje. Moim zdaniem, to są główne powody dla których warto zapisywać dzieci na świetlicę. Co więcej, zadaniem świetlicy jest zapewnienie każdemu dziecku optymalnych warunków do rozwoju. Dlatego też wychowankowie mogą tutaj zdobywać niezbędną wiedzę, odrabiać lekcje oraz kształtować swoje umiejętności.
MT: Jakiego typu zajęcia są organizowane w świetlicach środowiskowych?
Ania: Świetlice oferują rozmaite zajęcia – sportowe, rekreacyjne, kulturalne. Pomagamy również dzieciom w nauce oraz rozwijamy ich zainteresowania. Oprócz pomocy wychowawców dzieci mogą też liczyć na wsparcie licznych wolontariuszy, współpracujących z naszymi placówkami. Od zeszłego roku również działamy w programie realizowanym przez Kulczyk Fundation ‘’Żółty Talerz”. Program ten ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania i zapewnienie dzieciom smacznych i zdrowych posiłków. W ramach ‘’Żółtego Talerza” prowadzimy szereg zajęć i warsztatów kulinarnych, wprowadzających dzieci w tajniki zdrowej kuchni.
MT: Z własnych doświadczeń zawodowych wiem, że kadra świetlica potrafi być nieocenionym źródłem informacji na temat potrzeb swoich wychowanków. W jaki sposób świetlica środowiskowa może być pomocna innym instytucjom, zaangażowanym w rozwój dzieci np. przedszkolom czy szkołom?
Ania: Dobre pytanie! Jako placówka często współpracujemy ze szkołami, pomocą społeczną, kuratorami rodzinnymi oraz innymi instytucjami, mającymi na celu pomoc dziecku i jego rodzinie w rozwiązywaniu problemów społecznych i wychowawczych. Działamy na rzecz dzieci pięć dni w tygodniu po pięć godzin co sprawia, że jesteśmy bardzo blisko wychowanków i ich rodzin. Często jako pierwsi dowiadujemy się o zaistniałych problemach. Dlatego nasza współpraca z innymi instytucjami, daje większe szanse na szybszą reakcję i udzielenie odpowiedniej pomocy.
MT: Jesteś kierowniczką świetlicy, ale również terapeutką. Jakie potrzeby dzieci i ich opiekunów są zaspakajane poprzez udział w zajęciach?
Ania: W naszej placówce oferujemy wsparcie psychologiczne, socjoterapeutyczne, logopedyczne oraz materialne dla wszystkich wychowanków i ich rodzin. Podczas prowadzonych przez nas zajęć staramy się wdrażać dzieci do przestrzegania zasad współżycia społecznego, eliminować niedostatki wychowawcze oraz zaburzenia zachowania. W związku z tym, dzieci mają wiele okazji do tego by zaspakajać swoje potrzeby rozwoju, przynależności, uwagi, czy zabawy. Jesteśmy również otwarci na potrzebę rozmowy i kontaktu telefonicznego lub indywidualnego ze strony rodziców i opiekunów. Rodzice naszych wychowanków wiedzą, że świetlica jest miejscem, w którym zawsze znajdą wsparcie w trudnych dla nich sytuacjach.
MT: Na koniec jeszcze jedno z moich standardowych pytań- gdybyś miała zachęcić niezdecydowanych rodziców do zapisania swoich pociech do świetlicy środowiskowej, to co byś im powiedziała?
Ania: Przede wszystkim warto podkreślić, że uczestnictwo dzieci w zajęciach jest nieodpłatne i dobrowolne. Działamy w godzinach popołudniowych, dzięki czemu dzieci mają zapewnioną opiekę po zajęciach szkolnych. Każdemu dziecku oferujemy ciepły posiłek, pomoc w nauce i organizację czasu wolnego. Świętujemy również wszystkie ważne wydarzenia w życiu dziecka – urodziny, Dzień Dziecka, Mikołajki itd. W miarę możliwości czasowych i finansowych organizujemy wspólne wyjścia do kina, restauracji i na lody. W czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, podczas ferii zimowych i letnich, dzieci biorą udział w organizowanych przez placówki półkoloniach. Uważam, że fakt iż dzieci mają szansę przebywać w tej grupie wiele lat powoduje powstawianie trwałych przyjaźni, buduje więzi. Wychowankowie troszczą się o siebie nawzajem i są ważni zarówno dla nas, jak i dla swoich kolegów. Zawsze panuje tutaj ciepła i rodzinna atmosfera.
MT: W pełni się z tym zgadzam. Mając okazję wielokrotnego obserwowania dzieci w placówkach Caritas zawsze miałam nieodparte wrażenie, że czują się tam jak w drugim domu. Dziękuję serdecznie za rozmowę.
Mama Terapeutka serdecznie poleca profil na FB Specjalistycznej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Caritas „Barnimki”: https://www.facebook.com/Plac%C3%B3wka-Wsparcia-Dziennego-Caritas-Barnimki-244086939360104/