Blog

Książka „Tata Tosi jest feministą” – moje odczucia

Jestem przekonana, że słowo „feminista” w tytule tej książki na jednych podziała przyciągająco, a na innych wręcz przeciwnie. Moje przeświadczenie bierze się stąd, że słowo „feminizm” jest w dzisiejszych czasach jednym z tych wyrazów, który działa na niektórych jak przysłowiowy kij włożony w mrowisko. Jednak niezależnie od tego, czy ocena książka po haśle na okładce, zniechęci czy zachęci, ja po jej przeczytaniu jestem wdzięczna autorom i wydawcom, że w ogóle powstała.

Skąd ta wdzięczność?

Po pierwsze, lubię książki które poruszają trudne tematy w przystępny i prosty sposób. Tekst Rhondy Leet niewątpliwie do takich należy. Chyba każdy kto pozna głównego bohatera – rosłego i niezwykle empatycznego Tatę Tosi – od razu zapała do niego sympatią. Bo ciężko jest nie lubić kogoś, kto wychodzi z założenia, że każdy ma prawo robić to, co go interesuje i że każdy człowiek jest ważny i wartościowy tylko dlatego, że jest. A taki jest właśnie rudobrody Tata Tosi.

20210812 185639

Po drugie, ta książka nie podsyca żadnych niezdrowych emocji i nie doszukuje się drugiego dnia w ideologii, której głównym założeniem jest utrzymanie równości płci w każdym obszarze naszego życia.

Po trzecie, w moim odbiorze to książka o szeroko pojętym partnerstwie i bliskości w relacjach. Zachęca do postrzegania ludzi w sposób nieoceniający i nieszufladkujący. Pokazuje, że do każdego warto podchodzić z otwartością, bo przecież wszyscy ludzie mają w sobie coś, co może inspirować, intrygować czy zachwycać. Rodzice Tosi są przykładem pary, która dzieli się wszystkimi obowiązkami, wychodząc z założenia, że łączy ich wspólny cel – bycie prawdziwie obecnym w życiu ich córki. Są zaangażowani w jej pasje, wspierają ją w skrajnie różnych zainteresowaniach i spędzając z nią czas, zaszczepiają wiarę w siebie oraz innych ludzi.

20210812 185707

Ta książeczka to świetny pomysł na wspólnie spędzony, wartościowy czas z dzieckiem.

Dlatego serdecznie ją polecam, jako psycholog, Mama, żona i zwyczajnie niezwykły człowiek, który wierzy, że każdy z nas jest cudem do odkrycia.

Ola Sileńska- Mama Terapeutka

Książka „Tata Tosi jest feministą”

Autorka: Rhondy Leet

Wydawnictwo: All Kids Publishing

Książeczkę możesz zamówić na przykład tutaj .

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!