Blog

Książeczki o emocjach – przegląd Mamy Terapeutki

Na rynku wydawniczym jest mnóstwo książek dla dzieci poświęconych tematyce emocji. To świetna wiadomość, ponieważ bajki i opowiadania są rewelacyjnym wsparciem w zachęcaniu dzieci do zaglądania w głąb siebie. Jeśli Wasze dzieci chętnie sięgają po książeczki, skorzystajcie z tego i zaproście je do wspólnego poznawania barwnego świata emocji.

Czytając, opowiadając, czy po prostu przeglądając wybrane publikacje warto:

  • nazywać emocje i uczucia przedstawione na obrazkach,
  • zwracać uwagę na sposób okazywania emocji przez bohaterów (np. zobacz ten chłopiec się złości ma zaciśnięte pięści i zęby),
  • opowiadać o przyczynach ich powstawania (np. Myszka smuci się, ponieważ jej domek się zniszczył),
  • w przypadku starszych dzieci warto dodatkowo zapraszać do rozmowy (np. co Ty byś zrobił na miejscu tego chłopca?; a Ty po czym poznajesz, że jesteś zawstydzony itp.).

Dzięki takiej uważnej i ukierunkowanej lekturze, będziecie pielęgnować rozwój emocjonalny Waszych pociech i w bezpiecznej atmosferze oswajać z trudnymi sytuacjami oraz nieprzyjemnymi emocjami, które z dużym prawdopodobieństwem spotkają je w przyszłości.

Poniżej przesyłam Wam kilka sprawdzonych przeze mnie propozycji, które polecam z całego serca.

Popatrzcie, pooglądajcie i wybierzcie coś, co sprawi radość Wam i Waszym szkrabom.

 

MyszkaDorota Gellner

Wydawnictwo Bajka

IMG 9883

Podejrzewam, że nawet nie przypuszczacie, jak bogate w uczucia potrafi być życie małej myszy. Tytułowa Myszka doświadcza rozmaitych sytuacji, które wywołują  u niej różne nieprzyjemne i przyjemne odczucia. Rymowana treść i twarde strony idealnie wpasowują się w upodobania najmłodszych Czytelników. Jej ogromną mocą są ilustracje, które przypominają kolorowanki antystresowe. Ciepłe kolory, szczegółowe i niezwykle estetyczne ilustracje oraz urzekające opisy przeżywanych przez małą bohaterkę uczuć sprawią, że nie tylko dzieci odczują przyjemność z czytania tej książki.

Gorąco polecam już od pierwszego roku życia!

IMG 9902

Seria kartonowych książeczek o emocjach

Wydawnictwo Zielona Sowa

IMG 9885

Póki co w naszej prywatnej biblioteczce zagościła opowieść „Wiewiórka czuje radość„, ale już wiem że zakup kolejnych to tylko kwestia czasu. Proste, kolorowe ilustracje, zawierające elementy dobrze znane i rozpoznawane przez dzieci, szybko pozwalają przykuć uwagę małych Czytelników. Co więcej, kartonowe wydanie całej serii ułatwia samodzielne oglądanie nawet rocznym maluchom. Każda książeczka jest poświęcona innej emocji, dzięki czemu łatwiej skupić się na poznawaniu ich przyczyn, sposobów przeżywania i radzenia sobie. Opisane sytuacje można z łatwością przenieść do rzeczywistego świata, co pozwala odwoływać się do losów zwierzęcych bohaterów, kiedy nasze dzieciaki same doświadczają podobnych uczuć.

Moja mała uwaga – kolorystyka książek jest bardzo nasycona i może działać pobudzająco, dlatego nie polecam jako czytanki przed snem.

IMG 9887

 

Seria książek „Mały kruk” Nele Moost

Wydawnictwo Skrzat

IMG 9897

Seria przygód małego kruka i jego leśnych przyjaciół to propozycja dla dzieci, które potrafią skupić się na czytanych treściach lub samodzielnie czytać. Bohater opowieści staje w obliczu różnych sytuacji, które są dla niego źródłem przeróżnych uczuć. Szczególnie polecam książkę uwiecznioną na zdjęciu poświęconą tematowi strachu. W bardzo prosty sposób tłumaczy, że strach jest naturalnym i ważnym uczuciem każdego z nas, przez co nie należy się go wstydzić.

Co więcej, w ramach tej serii można znaleźć tytuły, które w bardzo obrazowy i przyjazny sposób wyjaśniają niełatwe do wyjaśnienia sytuacje społeczne związane np. z kłamstwem, przyjaźnią, czy ważności pomagania innym. Rozbudowane treści, odwoływanie się do sytuacji znanych dzieciom oraz przyjemne ilustracje, mogą stać się początkiem ciekawych dyskusji na trudne tematy.

IMG 9898

 

„A królik słuchał” Cori Doerrfeld

Wydawnictwo Mamania

IMG 9888

Powiem Wam szczerze, że to najbardziej wartościowa książka dla dzieci o empatii, jaką kiedykolwiek miałam w rękach. Polecam ją WSZYSTKIM małym i dużym Czytelnikom. Oszczędność słów i minimalistyczne obrazki w cudownym i wyczerpujący sposób oddają istotę wsparcia w trudnych dla nas momentach.

Bohater książki w obliczu niepowodzenia spotyka się z rożnymi „pocieszycielami”. Zwierzęcy doradcy chcąc pomóc, nie pozwalają chłopcu zrozumieć uczuć, które nim targają ani odkryć swoich potrzeb. Wszystko się zmienia, kiedy podbiega do niego królik, który zamiast mówić i doradzać, po prostu zaczyna go słuchać. Ta opowieść, mocno zakorzeniona w dziecięcym postrzeganiu świata, niesie w sobie przesłanie, które każdy z nas powinien przyswoić niezależnie od wieku. Ciekawy format książki, przejrzystość stron oraz jakość wydania jedynie dopełniają przyjemności z czytania.

Polecam! Polecam! Polecam!

IMG 9934

 

Seria książek o emocjach Wojciecha Kołyszko i Jovanki Tomaszewskiej

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

IMG 9890 e1539296176630

Z tych publikacji bardzo lubię korzystać w pracy. Ciekawe postaci występujące w każdej części przenoszą się do niezwykłych krain, w których spotykają rożne przedziwne stworzenia i sytuacje. Polecam każdą część, ponieważ wszystkie skłaniają do ciekawych refleksji i mogą stać się dla Was ogromnym wsparciem w rozmowach z dziećmi o emocjach i sytuacjach, które je wywołują. Choć świat bohaterów jest pełen fantastycznych, nieistniejących stworzeń to jednak bez problemu można przenosić ich doświadczenia do rzeczywistego świata.

Każda część jest obfita w treść, dlatego też szczególnie polecam ją dzieciom, które potrafią skupić się na tekście lub czytają już same. Wielką zaletą tej serii są znajdujące się na końcu ćwiczenia, które pozwolą Wam jeszcze bardziej zagłębić się w poszczególne emocje. Zachęcam również i Was, abyście czytające te publikacje wspólnie z dziećmi pochylili się nad Waszymi emocjami.

IMG 9904

O książce „Garść radości, szczypta złości” tych samych autorów, pisałam już wcześniej. Koniecznie zajrzyjcie na moją Terapeutyczną Półeczkę (tutaj), ponieważ tej publikacji też nie powinno zabraknąć w Waszym księgozbiorze.

 

 

Po co się złościć” Elżbieta Zubrzycka

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

IMG 9930

Tę książkę szczególnie polecam dzieciom w wieku szkolnym. Jest bardzo przejrzystym i przystępnie napisanym poradnikiem dla dzieci na temat złości. Autorka na przykładzie konkretnej historii bohaterów wplata cenne informacje, które pozwalają zrozumieć, czym jest złość, jak się objawia oraz jakie funkcje spełnia. Szczególnej uwadze polecam końcówkę książki, w której zawarte są najczęściej zadawane przez dzieci, ale również dorosłych pytania nt. złości wraz z wyczerpującymi odpowiedziami. Jeśli chcecie oswoić Wasze pociechy z tematyką złości, gniewu lub wesprzeć ich umiejętności radzenia sobie z nią, to ta książka bardzo Wam to ułatwi.

IMG 9931

Udanej lektury!

Mama Terapeutka

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!