Blog

Dziecko idzie do szkoły – jak wspierać dzieci rozpoczynające naukę w szkole

Początek szkoły to niezwykłe wydarzenie w życiu każdej rodziny. Dlatego też bardzo ważne jest to, abyśmy wspólnie mogli doświadczać tego nowego i niezwykle ważnego etap.u

Jak się do niego przygotować i o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim kochany rodzicu, zachęcam Cię do tego żebyś w pierwszej kolejności zadbał o siebie. Odczuwanie napięcia, stresu, czy zdenerwowania przed pierwszymi dniami w szkole jest absolutnie naturalnym elementem przeżywania tej zmiany. Dlatego też zanim skierujesz całą swoją uwagę na dziecko, porozmawiaj chwilę z samym sobą.

Zastanów się nad tym, czego obawiasz się najbardziej i dlaczego się tego boisz? Ważne, aby odpowiadając sobie na te pytania bazować na konkretach. Przykładowo, jeśli przyjdzie Ci do głowy myśl: „Boję się, jak moje dziecko sobie poradzi” zastanów się, co dokładnie się pod tym kryje? Czy Twoje niepokoje są związane z radzeniem sobie z nauką, kontaktami z rówieśnikami, nowymi obowiązkami, dłuższą rozłąką z Tobą…? Im bardziej szczegółowo opiszesz swoje obawy, tym łatwiej będzie Ci znaleźć sposób na ich zniwelowanie.

Kiedy już uzyskasz większą jasność odnośnie przyczyn odczuwanego napięcia, pomyśl co mogłoby ci pomóc? Przejście dziecka z przedszkola do szkoły jest nową, wielką zmianą, a nowości mają zawsze to do siebie, że niosą za sobą mnóstwo niepewności. Dlatego też warto w takich momentach dostarczać sobie jak najwięcej sprawdzonych informacji na temat tego, co może zmienić się w Waszym życiu. W praktyce może to sprowadzić się do rozmów z rodzicami, którzy mają już ten etap za sobą, szczegółowym zapoznaniem się z harmonogramem zajęć w szkole, nawiązaniem kontaktu z nauczycielem dziecka itp.

Warto pamiętać, że spokój jest zawsze największym wsparciem dla naszych dzieci. Dlatego, kiedy już zadbasz o siebie i zaspokoisz swoje potrzeby, przekieruj swoją uwagę na dziecko i towarzysz mu w przygotowaniach do tej ważnej i niezwykle ekscytującej życiowej zmiany.

Poniżej kilka praktycznych wskazówek:

  1. poznajcie nowe miejsce – skorzystajcie z organizowanych przez szkoły dni otwartych lub zajęć integracyjnych. Jeśli w wybranej przez was placówce nie ma takich możliwości, wybierzcie się na spacer z dzieckiem do szkoły. Pokonajcie wspólnie drogę z domu do szkoły i z powrotem, obejrzyjcie budynek, wejdźcie na szkolne boisko, plac zabaw, zajrzyjcie do stołówki, sali gimnastycznej, świetlicy itp. Oswojenie się z nowym miejscem jest świetnym sposobem na zmniejszenie stresu przed rozpoczęciem roku szkolnego.
  2. przygotowujcie się WSPÓLNIE – stwórzcie wraz z dzieckiem kącik do nauki, pozwólcie mu partycypować w zakupie wyprawki szkolnej, poprzeglądajcie razem podręczniki szkolne. Te obowiązkowe elementy przygotowań do szkoły, spełniają niezwykle ważną funkcję psychologiczną. Dziecko mając możliwość wyboru przedmiotów, którymi będzie się otaczać każdego dnia (np. piórnik, zeszyty, śniadaniówka, worek na kapcie itp) może odczuwać większą radość z nadchodzącej zmiany. Co więcej, możliwość korzystania z rzeczy, które podobają się naszym pociechom mogą zwiększać ich pewność siebie w nowej sytuacji.
  3. rozmawiaj – to niezwykle istotny element, który pozwoli lepiej wyobrazić sobie wam i waszym dzieciom nadchodzące zmiany. Powiedz dziecku m.in. o tym, czym różni się codzienność przedszkolna od szkolnej, przedstaw dziecku przykładowy plan dnia. Ciekawym pomysłem jest wyciągnięcie pamiątek z waszych początków szkoły np. fotografii, świadectw, dyplomów i opowiedzenie o tym, co dla was było fajne, miłe, ale również niepokojące czy nieprzyjemne. Innym sposobem jest sięgniecie po książki dla dzieci podejmujące tematykę pierwszych dni w szkole (np. „Klasa 1b. Pierwszy dzień w szkole” Helena Bross, „Miś i tygrysek idą do szkoły” Janosch, „Franklin idzie do szkoły” Bourgeois Paulette, „Hurra idę do szkoły! Historyjki na początek szkoły” Uebe Ingrid). Wspólne czytanie może sprzyjać zadawaniu pytań lub inicjowaniu rozmów na temat obaw lub niejasności.
  4. przeplataj informacje przyjemne z mniej przyjemnymi – rozmawiając z dzieckiem staraj się informować o tym, jakie pozytywne zmiany może przynieść rozpoczęcie szkoły. Nie zapominaj jednak o tym, żeby opowiedzieć o nowych, na ogól mniej przyjemnych obowiązkach i zawczasu wprowadzać nowe zasady, które pozwolą wam przeorganizować codzienność.
  5. bądź uważnym towarzyszem dziecka – ta zasada powinna nam przyświecać przez cały okres trwania nauki w szkole. Zwracajcie uwagę na zachowania i emocje dziecka. Nie wywierajcie presji, kiedy nie chce o czymś opowiadać, ale też zapewniajcie o tym, że zawsze jesteście dla niego, kiedy będzie potrzebowało wsparcia. Reagujcie, odpowiadajcie dziecku, kiedy jesteście pytani, dzielcie się spostrzeżeniami, ale też nie przytłaczajcie pytaniami, domysłami, czy radami. Pamiętajcie, że każdy z was potrzebuje czasu, aby oswoić się z nadchodzącymi zmianami.

Serdecznie zapraszam do wysłuchania krótkiego wywiadu ze mną na temat przygotowania dziecka do szkoły, którego udzieliłam w sierpniu 2019 roku dla Głosu Szczecińskiego. Znajdziecie tam wszystkie najważniejsze informacje w pigułce 🙂

gs

https://gs24.pl/dziecinnie-proste-pomocy-dziecko-idzie-do-szkoly-wideo/ar/c1-14387211?fbclid=IwAR0J12MVF6daDMM4xqK5UFL1uKhyDUQXhhPlArqxkiQYkuMzY52wF4wYdMA

Mama Terapeutka

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!