Blog

Cytaty o rodzicielstwie – kilka inspiracji z mojej kolekcji

Jestem nałogową zbieraczką cytatów!

Wyłapuje je wszędzie gdzie to tylko możliwe –  w książkach, artykułach, tekstach piosenek, filmach, czy też w wypowiedziach osób, z którymi spędzam czas. Każdy odnotowany przeze mnie cytat jest dla mnie ubraną w słowa wskazówką, która wspiera w trudnych momentach, pomaga podjąć decyzje i ukierunkować swoje dążenia.

Dziś dzielę się z Wami kilkoma cennymi zdaniami, które pomagają mi w mojej rodzicielskiej codzienności, a niekiedy również w pracy z innymi zagubionymi rodzicami.

Czytajcie, chłońcie i koniecznie weźcie coś dla siebie 🙂

Nie zamęczaj się jeżeli nie możesz zrobić czegoś dla swojego dziecka. Po prostu zapamiętaj: dla dziecka zrobiono za mało, jeśli nie zrobiono wszystkiego, co było możliwe.

– Janusz Korczak

Wystarczy, że dana jest nam szansa, byśmy mogli stać się tymi, kim chcemy.

– José Ortega Y Gasset

Owocne rodzicielstwo nie zależy od posiadania odpowiedniego dziecka ani sprzyjających okoliczności. Zależy od wewnętrznej siły do odkrywania i leczenia własnego bólu. Rodzice na całym świecie kiedyś zrozumieją, że pełnia dziecka zależy od pełni jego opiekunów.

– Helen Hunt i Harville Hendrix

20180428 135041 e1525211746504

 

Świat jutra będą budowały dzieci. Brak szacunku do nich to podcinanie gałęzi na której sami siedzimy.

-Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski

My, rodzice ,mamy do wykonania najwspanialszą pracę, jaką można sobie wyobrazić; naszym zadaniem jest tak żyć na co dzień, by odpowiednio kształtować nowego człowieka. Wcale nie musimy wszystkiego umieć, wszystkiego wiedzieć, zawsze zachowywać się bez zarzutu, nie musimy zawsze stosować odpowiednich metod wychowawczych – musimy tylko mieć dobrą wolę.(…) Dziecko wyczuwa nastawienie rodziców. Będzie wiedziało, czy obchodzi was, na jakiego człowieka wyrośnie.

S.Ellison, dr B.A.Barnett

Dla dzieci granice są jak tyczki dla rośliny – wspomagają wzrost.

-Małgorzata Całusińska, Wojciech Malinowski

20180428 124343 e1525211835244

 

Wykonując codzienne czynności, postaw sobie pytanie: „Jaki komunikat chcę dziecku przekazać?”.

– Isabelle Filliozat

Nigdy nie jest za późno, byś stał się tym, kim mógłbyś być.

– George Eliot

Jeżeli mamy świadomość swoich mocnych stron i potrafimy zobaczyć u siebie dobre cechy, lepiej je dostrzeżemy także u naszych dzieci.

Jaroslava Budikova

received 1844580655608026

Nasze dzieci zapamiętają chwile bliskości, szczerości i spokoju, które spędzimy z nimi na przekór życiowej szamotaninie. Zapamiętają to, co odgrodzimy i uczynimy wyjątkowym, nie chcąc tańczyć tak, jak nam zagra komercyjny świat, tylko zakładając ogród, w którym będzie mogła się rozwijać nasza miłość. Właśnie te chwile dadzą dzieciom siłę na przyszłość.

Gisela Preuschoff

Bądź sobą – szukaj własnej drogi. Poznaj siebie,zanim zechcesz dzieci poznawać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny (…). Ze wszystkich sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać, wychować i wykształcić przede wszystkim.

– Janusz Korczak

Serdeczności!

Mama Terapeutka

 

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!