Mama Terapeutka: Zacznijmy od konkretów- od kiedy i po co zapisywać dzieci na zajęcia gimnastyczne?
Romana Stencel: Myślę, że zawsze warto zadać sobie pytanie, co dobrego dadzą nam zajęcia, na które chcemy zapisać dzieci? Nasz program gimnastyki ogólnorozwojowej przeznaczony jest już dla 6 miesięcznych szkrabów. Przygotowany został w taki sposób, aby pomóc dzieciom osiągać kolejne etapy rozwoju, uwolnić skumulowane w nich pokłady energii i przy okazji świetnie się bawić. Podczas zajęć kładziemy nacisk na sprawność ogólną organizmu, rozwijamy zarówno motorykę małą jak i dużą, koordynację ruchową oraz orientację w przestrzeni, czyli wszystkie umiejętności, które są podstawą każdej dyscypliny sportu, wybranej przez szkraby w późniejszym wieku. Podczas zajęć dzieci uczestniczą w zabawach i ćwiczeniach ruchowych dostosowanych do ich wieku, a szczególnie do ich możliwości psychofizycznych oraz wydolności organizmu.
MT: Czym rodzice powinni się sugerować wybierając zajęcia gimnastyczne dla swojego dziecka?
RS: Przede wszystkim warto znaleźć takie miejsce, w którym pracują profesjonaliści, czyli osoby mające odpowiednią wiedzę, kwalifikacje i podejście do dzieci. Ważne jest również, aby wybrane przez nas zajęcia odpowiadały na potrzeby i zainteresowania naszych dzieci. Dlatego warto wybrać takie miejsce, w którym istnieje możliwość skorzystania z zajęć pokazowych, by móc poobserwować swojego szkraba i zobaczyć jak odnajduje się w czasie takich zabaw. Dla wielu rodziców ważna jest również różnorodność oferowanych zajęć, dlatego też dobrze wybrać miejsce z bogatą i stale poszerzającą się ofertą.
MT: Jest Pani właścicielką szczecińskiej firmy Gimnastyka dla Smyka. W swojej ofercie macie wiele ciekawych propozycji wspólnych zajęć dla dzieci i rodziców. Mogłaby Pani opowiedzieć o nich coś więcej?
RS: Z przyjemnością! Myślę, że niezwykle intersującą propozycją są zajęcia z cyklu Gimnastyka ciała, umysłu i języka adresowane do maluchów w wieku 3-6 lat. Tak jak gimnastyka ciała jest już nam znana to warto powiedzieć, co kryje się pod hasłem „gimnastyka umysłu i języka”. Wszystkie zajęcia zarówno te adresowane do dzieci młodszych, czyli 3 i 4-latków oraz starszych dzieci w wieku 5-6 lat obejmują wielozmysłowe ćwiczenia przygotowujące do nauki pisania, w oparciu o Metodą Dobrego Startu wg koncepcji prof. Marty Bogdanowicz. Czyli oprócz zajęć ruchowych pojawią się również ćwiczenia ruchowo-słowne, np. śpiewanie piosenek z jednoczesnym wystukiwaniem rytmów oraz ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe. Kolejne zajęcia, które chcielibyśmy zaproponować to Logorytmika z elementami czytania globalnego oraz Dziecięca matematyka wg koncepcji Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. To również są propozycje zajęć dla dzieci 3-4 letnich, jak i 5-6 letnich. Ogromną zaletą tych spotkań jest to, że dzieci uczą się choć nie są w pełni świadome tego, że się uczą. Szkraby po prostu fajnie się bawią, co przecież jest dla nich najważniejsze, zaś efekty widoczne są bardzo szybko, co cieszy zarówno dzieci jak i rodziców. Dzięki tym zajęciom dzieci będą świetnie przygotowane do podjęcia nauki w przedszkolu, a potem w szkole.
Mamy również propozycję dla dzieci, które nie chodzą do przedszkola. Mam tu na myśli wszechstronnie rozwijające zajęcia adaptacyjne, przygotowujące maluchy do pójścia do przedszkola. Zajęcia GimPlast to 3 godzinny blok ruchowo-twórczy w trakcie którego maluchy będą mogły swobodnie wejść w świat pierwszych kontaktów z rówieśnikami i dołączyć do zabawy z nimi. To właśnie tu szkraby nawiązują pierwsze kontakty z rówieśnikami, nabierają samodzielności i uczą się przestrzegać norm oraz zasad panujących w grupie. Obecność rodzica na zajęciach dostosowujemy do indywidualnych potrzeb dziecka.
Mamy również do zaoferowania zajęcia cykliczne odbywające się raz lub dwa razy w miesiącu. Są to zajęcia Sensoplastyki® stymulujące wszystkie zmysły: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku. Edukacja plastyczna od pierwszych chwil życia wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej też przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka, jak i osób dorosłych. Podczas tych zajęć używamy tylko naturalne produkty spożywcze np. mąka, makaron, woda, barwniki spożywcze, owoce, warzywa, a także masy plastyczne, które przygotowane są z łatwo dostępnych artykułów spożywczych. Naturalność produktów sprawia, że są one w pełni bezpieczne nawet dla tych najmłodszych dzieci. Nie używamy fartuszków, rękawiczek czyli tzw. odzieży ochronnej, bo to co jest jednym z największych atutów zajęć Sensoplastyki® to świadomość, że można a nawet trzeba się pobrudzić. Na tych zajęciach mamy przyzwolenie na brudzenie, stąd brudzimy się legalnie. Przy okazji już teraz serdecznie zapraszamy na zajęcia 4 i 18 listopada, którego tematem przewodnim będą „Barwy Jesieni”.
MT: Jakie korzyści mogą czerpać maluchy i opiekunowie z uczestnictwa w takich ćwiczeniach?
RS: Jest to doskonała propozycja dla rodziców, którzy chcą spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu, na dobrej zabawie i nauce już od pierwszych miesięcy życia. Proponujemy zajęcia, na których Wy rodzice nauczycie bawić się twórczo. Najważniejsze jest to, że dziecko jest razem z Wami, widzi jak ćwiczy rodzic i ćwiczy razem z nim. Bo przecież to my – rodzice jesteśmy dla dzieci wzorem, stąd zamiłowanie do ruchu zostanie im na całe życie.
MT: Nie ukrywam, że uwielbiam pytać kobiety zakładające własną dzielność, co było dla nich inspiracją do podjęcia takiej decyzji. Jak to było w Pani przypadku?
RS: Oj, chyba warto zacząć od tego, że rok założenia mojej firmy to 2002, czyli już 15 lat temu rozpoczęła się moja przygoda z działalnością. Wiele osób kojarzy mnie ze Szkołą Pływania Stenro i to jest słuszny kierunek, jednak nie o pływaniu będziemy mówić. Inspiracja? Już od samego początku praca ze szkrabami dawała mi najwięcej satysfakcji. Były szkraby w wodzie teraz pora na zmianę – są szkraby na macie. Miało być jedno i drugie, jednak życie czasami płata figla i na pewne wybory nie mamy wpływu. Jedno jest pewne, że obecnie największą inspiracją była i jest dla mnie dwójka moich szkrabów (2 i 4 – latek). Dwa małe smyki, a może bardziej pasuje dwa małe żywioły, którym potrzebna jest przestrzeń, aby uwolnić skumulowane pokłady energii.
MT: Na zakończenie chciałabym zapytać Panią nie tylko jako właścicielkę firmy, ale również jako Mamę – gdyby miała Pani zachęcić niezdecydowanych rodziców do wzięcia udziału w zajęciach gimnastycznych z dziećmi, to na co zwróciłaby Pani uwagę?
RS: Przede wszystkim zachęciłabym do tego, abyśmy spędzali z dziećmi jak najwięcej czasu. Bawmy się z nimi, póki one jeszcze chcą się z nami bawić. Wyjście na wspólne zajęcia jest super rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że mobilizuje nas do wyjścia z domu, w którym zawsze znajdzie się tysiąc innych, teoretycznie ważniejszych spraw do załatwienia. Bo czy jest coś ważniejszego od naszych szkrabów? Nie! Zatem zarezerwujmy czas wyłącznie dla nich i bawmy się, ile da się!
MT: Dziękuję za bardzo przyjemną rozmowę i do zobaczenia na zajęciach!
Mama Terapeutka serdecznie poleca profil na FB Gimnastyki dla Smyka: https://www.facebook.com/gimnastykadlasmyka/