Blog

Budujemy dziecięce wyspy kompetencji

W opiniach psychologicznych i psychiatrycznych często można spotkać termin „wyspy kompetencji”. Warto wyjaśnić, co to takiego i dlaczego są one tak ważne w rozwoju dzieci?
„Wyspami kompetencji” określa się takie obszary funkcjonowania dzieci, które są dla nich źródłem zadowolenia i satysfakcji. Działanie w ich obrębie pozwala im odczuwać radość, spełnienie i zaspakaja potrzebę akceptacji. Budowanie „wysp kompetencji” jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, które borykają się z różnorodnymi trudnościami, wynikającymi z zaburzeń emocjonalnych czy zaburzeń zachowania.Na czym w praktyce polega budowanie takich wysp?
1f6b2Przede wszystkim, na podstawie dotychczasowych doświadczeń i rodzicielskich obserwacji, spróbuj wyszczególnić takie zajęcia, które są dla Twojego dziecka źródłem satysfakcji.
1f3a8Skonfrontuj swoje spostrzeżenia z partnerem/partnerką i innymi znaczącymi osobami (np. dziadkami, nauczycielami), które mają okazję często przebywać z Twoim dzieckiem.
26bdPorozmawiaj na ten temat ze swoim małym Skarbem. Zapytaj o to, co najbardziej lubi robić w wolnym czasie, jakie zajęcia w przedszkolu/szkole są najciekawsze i dlaczego? Możesz poinformować go również o swoich/waszych spostrzeżeniach i zapytać, jakie jest jego zdanie na ten temat?
1f3bbStwarzaj okazje do jak najczęstszego rozwijania wyszczególnionych obszarów. Wpleć je we wspólnie spędzany czas wolny, zapisz na zajęcia tematyczne itp. Dzięki temu dasz dziecku szansę na poznanie swoich mocnych stron i realizowania się w tych zadaniach, w których jest dobre. To skutecznie wzmocni jego poczucie własnej wartości i pozytywnie wpłynie na jego samoocenę.
1f3b2Zapraszaj dziecko do dalszych poszukiwań. Proponuj nowe aktywności, zaszczepiaj ciekawość, dziel się swoimi zainteresowaniami i towarzysz mu w testowaniu działań, które pokażą mu jego wyjątkowość.
Mama Terapeutka
Foto: pixabay

Najnowsze wpisy

Napisałam dla Ciebie książkę! Zajrzyj do jej wnętrza
Wakacyjna lista celów

Proponowane podcasty

Cześć, nazywam się Ola Sileńska i jestem autorką tego bloga. Poznaj mnie bliżej!